Arama ( Sonucu)

LONDRA

 

LONDRA ŞEHİR REHBERİ

Londra 7 milyonluk nüfusu ile dünyanın en yoğun başkentlerinden biridir. Londra geçmiş ile popüler olanın hayat bulduğu bir kenttir. Şehir 2000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Tarih armonisi, çığır açan mimarisi ve kültürü ile Londra şaşırtıcı ve devamlı dönüşüme uğrayan kent görünümündedir. Mamur bir ticaret kenti olarak dünyanın en büyük imparatorluğu olmuştur. Londra fantastik bir nüfus yapısına ve sayısız yaşam şekline ev sahipliği yapar.

 

GEZİLEBİLECEK YERLER

Sayısız müze, galeri ve eğlence alternatifleriyle Londra'nın sunduğu imkanları yaşamak için yılın her günü Londra ziyaret edilebilir. Londralılar dünyanın ilk taşıma sistemine sahip olmakla her zaman gurur duyarlar. Londra’ya gittiğinizde Metroyu en azından bir kere kullanmanız gerekir. Kentin merkezine ulaşmak için tren ve metroyu kullanabilirsiniz. Merkeze vardıktan sonra ise şehri yürüyerek dolaşmanızı tavsiye ederiz. Londra'nın %30'u park ve yeşil alanlardan oluşur. Londra büyüklüğündeki hiçbir şehirde böyle bir durum söz konusu değildir. Kentin kabuğunun altına inip zengin tarihini keşfetmek için şehir turları idealdir. Şehri üstü açık bir otobüsle, bir faytonla, yürüyerek, Thames Nehri'nde bir motor gezintisiyle ya da daha başka bir şekilde gezmeniz mümkün.

Londra’yı ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerler vardır. Buckingham Sarayı'ndaki askerlerin nöbet değişimi ve atlı birliğin töreni ücretsiz izleyebileceğiniz görkemli kraliyet gösterilerindendir. Parlamento evleri ve tik tak sesleriyle ünlü saat kulesini (Big Ben) mutlaka görmelisiniz. Renkli bekçileriyle Tower of London, Tower Bridge, St Paul Katedral'i diğer kaçırılmaması gereken eserlerdir.

Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Big Ben ve Parlamento Binası (Houses of Parliament), London Eye, Tower of London, Buckingham Sarayı, Hampton Court, Madam Tussaud Müzesi, Londra Zindanı, Chessington Maceralar Dünyası, Londra Hayvanat Bahçesi, Lego Land.   

 

KÜLTÜR VE EĞLENCE

Londra kültürel ve tarihi zenginliğiyle ünlüdür. Britanya ulusal sanat koleksiyonlarına, Kraliyet Ailesi’ne evsahipliği yapan, ve birçok temel aktiviteyi barındıran Londra’nın zengin tarihi, dikkati çeken mimarisi ve 200'ün üzerinde müzesi ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunar.

Söz konusu gece hayatı olduğunda Londra’yı geçebilen şehir çok azdır. Şehirde yüzlerce restoran, pub, sinema, tiyatro, gece kulübü, canlı müzik ve komedi programları ziyaretçileri bekler. Bu yüzden hava şartları ne olursa olsun günün her saati Londra’da yapılacak özel bir şey mutlaka bulunur.

Bir büyük müzik grubunun (The Beatles) efsanevi yükselişine ve insülinin bulunuşuna şahitlik etmiş Londra'nın geçmişine bir yolculuk yapabilir veya daha öteye giderek bir arkeolojik kazıya şahitlik edebilirsiniz. Şehirdeki Büyük Tiyatro, Londra Orkestrası, Londra Bölgesel Sanat ve Tarih Müzeleri, Ulusal Galeri, Ulusal Resim Galerisi, Doğal Tarih Müzesi, Bilim Müzesi, görsel ve sahne sanatlarını yansıtan birçok olay, sanata ve tarihe olan ilginizi yeterince tatmin edecektir.     

 

YEME İÇME

Londra'nın dört bir yanına yayılmış her zevke ve cebe uygun çok sayıda mekan mevcuttur. İngiltere pubları, balığı ve cipsi (Fish&Chips) ile ünlüdür. Londra’da biranızı yudumlarken dostça bir atmosferi paylaşabileceğiniz, balık ve patates kızartmanızı yiyebileceğiniz bu yerlerden binlercesi bulunur.

Dünyanın dört bir yanından lezzetlerin kentteki varlığı, Londra'nın kozmopolit mutfak kültürünün en güzel yansımalarındandır. Çin, Hindistan, Japonya, Güney Amerika, Türkiye, Afrika ve daha birçok mutfaktan en güzel tatlar sizleri beklemekte. Dünya mutfağından örnekler sunan restoranlara kentin her yerinde rastlayabilirsiniz. 

 

ALIŞVERİŞ

Büyük mağazalar, Londra'daki alışveriş dünyasının simge yerlerindendir. Yemekten mücevhere, modadan ev mobilyasına kadar çok çeşitli ürün gamıyla Londra'nın her yerinde bu tür mağazalara rastlanır.

Mağazaların birçoğu bünyesinde restoran, kafe ve bar bulundurur. Bu mekanlar uzun bir alışverişten sonra dinlenmek için çok uygundur. Hatta bazıları size spa ya da güzellik hizmetleri bile sunar. Mağazalarda çok büyük kozmetik ve evli çiftlere özel bölümler yer alır.

Oxford Caddesi: Bu dünyaca ünlü cadde bilindik ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır.

Bond Caddesi: Oxford Caddesi'nin bu bölümünde pahalı butikler bulunur.

Regent Caddesi: Eğer ciddi bir alışveriş yapmak istiyorsanız Oxford Caddesi'yle birleşen Regent Caddesi çok uygun bir yerdir.

Piccadilly: En eski İngiliz perakendecilerini barındıran Piccadilly geleneksel bir alışveriş yeridir.

Knightsbridge: Biraz daha batıya ilerlemek sizi Knightsbridge’e götürür. Burada dünyaca ünlü iki mağaza, Harvey Nichols ve Harrods bulunur.

Covent Garden Pazarı: Salı'dan Pazar'a kadar sabah 10.00 ile akşam 18.00'e kadar açık olan pazarda genellikle yerel mutfağa özgü meyve ve sebze satılır. Covent Garden’in ana meydanında el sanatları, mücevher ve elbiseler satılmaktadır. Burası 200'den fazla artistin ve zanaatkarın kayıtlı olduğu ve İngiliz el sanatlarının en güzel örneklerinin yer aldığı açık ve daimi bir sergi gibidir.

Greenwich Pazarı: Perşembe ile Pazar arası saat 09:30'dan 17.30'a kadar açıktır. Londra'ya özgü el işleri, orijinal sanat çalışmaları, benzersiz hediyeler ve antikaların bulunabileceği en elverişli mekandır. Denizcilik tarihinin kalbi Greenwich'in kapalı çarşısı da mutlaka ziyaret edilmelidir.

Daha fazla