Arama ( Sonucu)

BEYRUT

 

BEYRUT ŞEHİR REHBERİ

Lübnan'ın başlıca deniz limanı olan Beyrut, kayalıklardan ve güneşli plajlardan oluşan uzun bir sahile sahiptir. Önceleri Orta Doğu'nun Paris'i olarak nitelendirilen kent, 1975 ile 1990 yılları arasında yaşanan Lübnan İç Savaşı'ndan sonra yeniden inşa edilmiştir. Beyrut'ta çok sayıda uluslararası organizasyon bulunur. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (UNESCO) ve Uluslararası İşçi Organizasyonu (ILO), Orta Doğu ofisleri bu kenttedir. Birleşmiş Milletler Batı Asya Ulusal Ekonomi ve Sosyal Komisyonu (ESCWA)'nün genel merkezi Beyrut'tadır.

 

GEZİLEBİLECEK YERLER

Lübnan'ın kültür ve eğlence başkenti Beyrut, tarihi kalıntılar, Roma, Bizans, Memlük ve Osmanlı dönemlerine ait yapılarla doludur.

Kentin batı sınırında Akdeniz sahili boyunca yer alan Raouché semti, kentin en popüler ve en cazip yerleşim alanlarındandır. Buradaki sahil açıklarında yer alan Pigeon (Güvercin) Kayaları, bu yerleşim alanının en ünlü parçasıdır. Yine burada bulunan Corniche gezinti yeri, denizden ve doğudaki dağlardan mükemmel manzaralar sunar.

Solidere, Beyrut'un merkezi semtidir. Kentin bu bölümü bulundurduğu eserlerle beraber yeniden yapılandırılmıştır. Bu yerleşim alanında tarihi kilise ve camiler, Roma döneminden kalıntılar, Ulusal Parlamento Binası, Osmanlı Saat Kulesi, Büyük Serail (Grand Serail) ve daha birçok eser bulunmaktadır. 1853 yılında inşa edilen Büyük Serail, Osmanlı ordusu için kışla olarak yapılmıştır. Fransız manda yönetimi döneminde bu yapı, Fransız yönetim binası olarak kullanılmıştır. Şu anda devlet sarayı olarak kullanılmaktadır.

Kentte çok sayıda tarihi dini yapı bulunur. Al Omari Camii, Saint George Yunan Ortodoks Katedrali, Saint George Maronite Katedrali, St. Elias Yunan Ortodoks Katedrali, Emir Assaf Camii, Al Saray Camii, Ain El Mreisseh Camii ve Al Majedieh Camii, kentin önemli dini yapılarındandır.

Beyrut'ta birkaç önemli müze bulunur. Beyrut Amerika Üniversitesi Müzesi, kentteki iki arkeoloji müzesinden biridir. Bu müze aynı zamanda Orta Doğu'nun en eski müzelerindendir. Taş Devri'nden İslam dönemine kadar çok geniş bir yelpazede zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Bu müze Arap sikkeleri, çanak çömlek çalışmaları, Lübnan ve Doğu eserleri, kilden tabletler üzerine yazılar ve daha birçok özel koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal Beyrut Müzesi ve Sursock

Müzesi, kentin diğer önemli müzelerindendir.  

 

KÜLTÜR VE EĞLENCE

Beyrut'ta çok sayıda tiyatro bulunur. Clemenceau'da yer alan Al Madina Tiyatrosu 1994 yılında kurulmuştur. Çok kültürlü bir repertuvara sahiptir. Al Madina; Irak müziği, Suriye'ye özgü sahneler, moda şovları, Lübnan dansları, Fransız üretimler ve benzeri oyunlara sahne olur. Beyrut Tiyatrosu ve Monnot Tiyatrosu, başkentin önemli tiyatrolarındandır.

Espace D, Beyrut'un en önemli kültür merkezlerindendir. Bu merkez, çağdaş ve modern Lübnan sanatlarına ev sahipliği yapar. Espace D çok sayıda serginin yanı sıra konser, film ve kültürel etkinliğe şahitlik eder. Beyrut Amerikan Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi, Lübnan Ulusal Müzik Konservatuvarı ve Pierre Aboukhater Oditoryumu, farklı kültürlerden performansların ve yıl boyunca düzenli olarak verilen konserlerin sahnelendiği kültürel mekânlardır.

Kent merkezinde yer alan Beyrut Uluslararası Sergi ve Eğlence Merkezi, kentin farklı etkinliklere ev sahipliği yapan en önemli kültür kompleksidir. Yıl boyunca, çok sayıda sergi, konser ve konferansa kapılarını açar.

Al Bustan Festivali (Şubat-Mart), Uluslararası Byblos Festivali (Haziran-Temmuz) ve Beyrut Uluslararası Film Festivali, kentte düzenlenen popüler etkinliklerdendir.

 

YEME İÇME

Beyrut, ulusal ve uluslararası lezzetlerin sunulduğu restoranlarla doludur. Yemek yemeyi seven biri kesinlikle Beyrut'un sınırsız alternatifler sunan mutfağından memnun kalacaktır. Mezeler ve tatlılar, kent mutfağında özel bir yere sahiptir. Ara, Lübnan'nın ulusal içeceğidir. Bu içecek anasonla tatlandırılmış bir içkidir. Ayrıca, Lübnan'ın meşhur şarabını da unutmamalıyız.

Achrafiye, kentin Lübnan mutfağından lezzetler sunan en iyi ve en popüler bölümlerindendir.

Gemmayzeh, dünya mutfağından lezzetler tadacağınız dinamik mekânlarla dolu bir yerdir.

Place de L'Etoile caddeleri, yerel mutfağın meze ve tatlılarından tadabileceğiniz en iyi yerler arasındadır.

Lübnan Mutfağı;

Mezeler: Lebneh (sarımsaklı yoğurt), hummus, tabbouleh (buğday salatası), üzüm yaprağı dolması ve fatayer (et ve ıspanak börekleri).

Tatlılar: Baklava, maamoul.

 

ALIŞVERİŞ

Beyrut, alışveriş severler için Orta Doğu'nun en önemli duraklarındandır. Kentte çok sayıda elbise ve mobilya tasarımcıları yer almaktadır. En son moda aksesuar ve teçhizatlar yaygın olarak bulunur.

Verdun'da moda alışveriş merkezleri yer almaktadır. Solidere, tasarım butikleriyle ön plana çıkar. Rue Hamra, Beyrut alışveriş dünyasının en önemli yerlerindendir.

Kent pazarları oldukça popülerdir. Souk el Tayeb, organik bir pazardır. Pazar (Sunday) Çarşısı, süs eşyaları, mücevherler ve antikaların satıldığı bir pazardır.

Daha fazla