Arama ( Sonucu)

AMSTERDAM TURLARI

 

AMSTERDAM ŞEHİR REHBERİ

Amsterdam, ismini kentin kuzeyinden gelip Kuzey Denizi'ne dökülen Armstel Nehri'nden alır. 750.000'i bulan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Amsterdam Hollanda'nın başkentidir. Öte yandan, Hollanda'nın merkezi hükümeti Hague'da ikamet eder. Ünlü su kanallarının küçük adalara bölündüğü Amsterdam 12. yüzyılda Armstel Nehri'nin kıyılarında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş ve günümüzde yıllık 3,5 milyonluk turizm hacmiyle Avrupa'nın ilk on turistik kentinden biri olmuştur.

 

GEZİLEBİLECEK YERLER

Amsterdam yeşilliği, suyu, olağanüstü tabiatı ve 17. yüzyıldan kalma tarihi binalarıyla kozmopolit ve mükemmel bir kenttir. Özgürlükçü duruşu ve büyüleyici atmosferi kenti bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

Amsterdam mutlaka görmeniz gereken ve hiç abartısız adeta sudan inşa edilmiş mükemmel bir kenttir. Üçte biri su ve göllerle kaplı kentin tamamı yumuşak ve nemli bir zemine oturmuştur. Sahip olduğu çok sayıda su kanalı Amsterdam'a Kuzeyin Venedik'i unvanını kazandırmıştır. Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht ve Singel şehrin merkezindeki başlıca su kanallarıdır. Brouwerscgaht, Bloemgracht ve Leliegracht ise şirin ve küçük kanallardan sadece bir kaçıdır.

Su seviyesi altında kaldığından dolayı, dünyada kumulların ve su kanallarının üzerinde yüzen başka bir şehir yoktur. İnsanı şaşırtan bir şekilde şehir merkezi birbirine köprülerle bağlanmış 19 adacıktan oluşur. Her çeşit yüzen eve rastlamak mümkündür kentte. İnanması zor olsa da birçok insan bu evlerde yaşar.

50'den fazla müze Amsterdam'ın başlıca turistik mekanlarını oluşturur. Van Gogh, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl yüz binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Rijks museum 400 çalışanı, geniş koleksiyonu, kompleksinin büyüklüğü ve bütçesiyle Hollanda'nın görmeniz gereken en gözde ve en büyük müzesidir. 1838 yılında kurulan, kentin en eski hayvanat bahçesi Artis Hayvanat Bahçesi 10.000 m2'lik alanı, 700 türü içerisinde barındıran 8000 hayvanı ile büyüleyici bir mekandır.

Hortus Botanicus, Vondelpark, Westerkerk, Qude Kerk Kilisesi, Begijnhof Bahçesi, Magere Köprüsü ve Dam Meydanı kentin görkemli atmosferine hayat veren diğer ve görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

KÜLTÜR VE EĞLENCE

Kozmopolit bir demografik yapıya sahip olan Amsterdam kültürü, sanatı ve geçmişiyle çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Aslında bu durum kentin sosyal ve kentsel gelişime bakış açısının olumlu bir yansımasıdır. Sanat, spor ve gece hayatı kent yaşamının ayrılmaz birer parçasıdır. Sinemalar, tiyatrolar, çağdaş sanat ve tasarımlar Amsterdam'ın entelektüel yönünün önemli unsurları olarak sizleri bekler. Bu modern kent ayrıca sporun başkenti olarak anılmaktadır.

Yaz aylarında canlı müzik, özellikle klasik müzik ve opera renkli yaşamın sesidir.

Tiyatroları, kafeleri, restoranları, sinemaları ve Lido gibi harika bir gazinosuyla Leidseplein, Amsterdam'ın gece eğlencesinin hayat bulduğu başlıca merkezlerinden biri olarak göze çarpar. Müzik ve eğlencenin kalbinin attığı Paradiso ve Melkgew da yine Leidseplein'dedir.

 

YEME İÇME

Amsterdam mutfağı kent sakinlerine ve ziyaretçilere uluslararası tüm tatları sunan zengin bir menüye sahiptir. Amsterdam'a özgü yemek kültürü standardın dışına çıkamasa da et ve patatesin baş tacı olduğu Hollanda mutfağının lezzetli yemeklerini kentin restoranlarında tadarken farkı hissedersiniz. Fransız, İtalyan, Asya, Meksika, Çin mutfakları ve çok daha fazlası damak tadınız için sınırsız alternatifler sunar.

 

ALIŞVERİŞ

Amsterdam, kenti ziyaret eden turistler ya da alışveriş yapmayı düşünen herhangi biri için benzersiz bir kenttir. Kent mahalleleri, farklı dükkanlar ve kent merkezindeki spor eşyası satan mağazalar alışveriş severlerin hizmetindedir. Ayrıca sadece yayalara ayrılmış birçok cadde keyifli alışveriş imkanı sunar.

Bütün mağazalar ve alışveriş merkezleri Dam Meydanı civarında yerleşmiştir. Eğer marka arıyorsanız De Bijenk'e gitmelisiniz. Lüks ürünleri barındıran reyonlarıyla kentin en büyük alışveriş merkezi De Bijenk, mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir. Amsterdam'ın başlıca alışveriş caddesi olan Kalverstraat'taki Kalverton Alışveriş Merkezi de ünlü markaları, kozmetik ürünleri, saatleri, müzik ürünlerini ve daha fazlasını sizlerin beğenisine sunar. Bonneterie, Magna Plaza, Metz&Co kentin diğer ünlü alışveriş merkezlerinden bazılarıdır.

Eastern Docklands, Jordaan, Straatjes, Westerpark, Westergasfabriek ve De Pijp de geleneksel, yöresel ve uluslararası alışveriş alternatiflerini, butikleri bünyesinde bulunduran yerler olarak ön plana çıkmaktadır.

Daha fazla